rehabilitacja medyczna fizjoterapia funkcjonalna

ból pleców

 

Lumbago – ból okolicy lędźwiowej jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości. Szacuje się, że ok. 60-80% populacji ogólnej doświadcza jej przynajmniej raz w życiu, w danym momencie na ból okolicy lędźwiowej skarży się 15-30% osób w populacji natomiast w ciągu miesiąca 30-40%. Lumbago jest jedną z głównych przyczyn konsultacji lekarskich oraz absencji chorobowej w państwach uprzemysłowionych. Pomimo ogromnej skali problemu przyczyny tego rodzaju bólu nie są dostatecznie poznane a diagnostyka polega przede wszystkim na wykluczeniu poważnych przyczyn, wymagających pilnego postępowania. U 90% wszystkich pacjentów z bólem okolicy lędźwiowej dolegliwości ustępują samoistnie w ciągu 6 tygodni.

Rwa kulszowa, ischialgia (łac.ischias)zespół objawów związanych z uciskiem na korzenie nerwowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy (największy nerw obwodowy człowieka), lub na przebiegu samego nerwu kulszowego.

Kręgozmyk – przemieszczenie kręgów wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej. Powstaje wskutek istnienia szczeliny łuku kręgowego w miejscu połączenia wyrostków stawowych górnego i dolnego. Kręgozmyk najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Choroba objawia się bólami promieniującymi do kończyn dolnych, nasilającymi się przy siadaniu i wstawaniu. W późniejszym czasie dochodzą trudności w poruszaniu się chorego z uwagi na ucisk na korzenie nerwowe. Leczenie polega na przywróceniu stabilności kręgów na drodze zachowawczej lub operacyjnej. Na kręgozmyk chorują dzieci, młodzież i dorośli.

Dyskopatiaszerokie pojęcie obejmujące schorzenia krążka międzykręgowego. W większości przypadków jest to pierwszy z etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Termin dyskopatia odnosi się także do potocznej nazwy przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego. Mechanizm drażnienia jest dwojaki. Po pierwsze dolegliwości bólowe powodowane są przez ucisk mechaniczny. Drugim elementem mogącym wywoływać bodźce bólowe jest niskie pH jądra miażdżystego spowodowane ubogą w tlen przemianą materii.

 

Dyskopatia - Ból pleców dla większości osób cierpiących wygląda podobnie, a przyczyna nierzadko jest różna. Kręgosłup należy do tych układów naszego organizmu, który w najmniej wyraźny sposób objawia występujące w nim zmiany. Pomijając urazy: złamania kręgu lub innego poważnego uszkodzenia (nagłego) większość związanych z kręgosłupem dolegliwości bólowych jest trudna do jednoznacznego zidentyfikowania.


Dla przeciętnego pacjenta znacząca bywa jedynie dyskopatia. Popularnie tez używa się zamiennika „wypadnięcie dysku”, co nie jest jednoznaczne i może w sensie medycznym oznaczać całkiem różne dolegliwości. O dyskopatii sygnalizuje przede wszystkim ból kręgosłupa, który nie zawsze musi być dokuczliwy, ale też nie zawsze jest z bólem związana, a nawet lekarze uważają, że w pierwszym jej etapie ból nie występuje w ogóle.

W określeniu medycznym jest to choroba krążka międzykręgowego. Podstawą diagnozy dla fizjoterapeuty ( w odróżnieniu od wielu lekarz) jest badanie palpacyjne, dopiero później badania radiologiczne (zdjęcie, usg, tomograf, rezonans). Rozpoznanie wymaga także potwierdzenia klinicznego: brak pewnych odruchów, objawy korzeniowe czy ograniczenie ruchu i/lub czucia.

 BIBLIOGRAFIA

1. Kwolka A., Rehabilitacja medyczna, Urban & Partner, Wrocław 2003

2.  Adam Bochenek Michał Reicher , Anatomia człowieka,Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, wyd.1

3. Wikipedia